Jaką klimatyzację wybrać do domu?

Klimatyzator z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, zauważyć więc możemy je nie tylko na balkonach, ale również w domach jednorodzinnych czy lokalach. Wybierając odpowiednią klimatyzację, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak metraż domu, liczba pomieszczeń, jaki rodzaj nas interesuje i to, w jaki sposób chcemy go zamontować. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać do domu?

Na rynku znajdziemy kilka popularnych rodzajów klimatyzatorów, które cechują się różnym poziomem głośności, efektywnością, zużyciem prądu i montażem. Aby wybrać odpowiedni klimatyzator, powinniśmy zastanowić się, jak chcemy go zamontować, czy interesuje nas rodzaj przenośny, czy stacjonarny oraz czy zależy nam jedynie na schłodzeniu pomieszczeń, czy również ich ogrzaniu w okresie jesienno — zimowym.

 Klimatyzator do domu — czym się kierować podczas wyboru?

Poszukując odpowiedniego klimatyzatora do domu, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które wpływają na jego efektywność oraz energooszczędność.

  • Wydajność — dzięki tej informacji dowiemy się, czy dzięki urządzeniu spłodziłem pomieszczenia w sposób wydajny. Współczynnik wydajności chłodniczej określany jest jako EER, wydajności grzewczej, natomiast symbolem COP. Im wyższe wskaźniki, tym bardziej energooszczędny jest sprzęt.
  • Regulacja nawiewu — wiele klimatyzatorów zapewnia nam nie tylko możliwość regulacji prędkości nawiewu, ale także zmiany jego kierunku. Dzięki temu w każdej chwili będziemy mogli zmienić ustawienia i zoptymalizować temperaturę w domu.
  • Głośność — poziom hałasu zależny jest w rodzaju klimatyzatora. Typ ścienny cechują parametry wynoszące do 45 dB(A), typ przenośny do 54 dB(A).
  • Montaż — aby montaż odbył się w sposób prawidłowy, konieczne jest zatrudnienie profesjonalisty, dzięki któremu zachowamy gwarancji urządzenia w razie awarii.
  • Dodatkowe funkcje — wiele urządzeń ma dodatkowe funkcje, które sprawiają, że ich użytkowanie będzie jeszcze bardziej komfortowe. Tymi najpopularniejszymi są jonizacja powietrza, cichy tryb pracy urządzenia, diagnoza błędów, autoodszranianie, autooczyszczanie, autoosuszanie.

Klimatyzator typu Split kontra przenośny — który lepszy?

Najczęściej wybieranym klimatyzatorem jest ten typu Split, który stosuje się łatwością w obsłudze i dużą efektywnością. Jest stosunkowo cichy, a za jego pomocą do grzejemy dom w okresie zimowym. Jego wadą jest konieczność montażu na elewacji lub na balkonie. 

Jeśli chodzi o klimatyzator przenośny, to jak sama nazwa wskazuje, możemy przenosić go z pomieszczenia do pomieszczenia. Niestety, jeśli chodzi o poziom hałasu, to jest on znacznie głośniejszy, jego wydajność jest mniejsza i wymaga odprowadzenia rury na zewnątrz, na przykład przez okno.

Niezależnie od tego, na jaki typ klimatyzatora się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać o konieczności jego regularnej konserwacji, tak by nie był on szkodliwy dla naszego zdrowia. Warto jest zlecić to doświadczonemu profesjonaliście, dzięki czemu unikniemy uszkodzenia i awarii. 

Klimatyzator do domu – wady i zalety

Klimatyzator jest urządzeniem, które stało się powszechne zarówno w domach, jak i w mieszkaniach, w blokach. Najważniejszą zaletą jest możliwość schłodzenia wnętrza podczas upałów, gdy stają się one uciążliwe. Jest to również odpowiedni wybór dla alergików, ponieważ filtruje on powietrze, pozbywają się z niego szkodliwych pyłów, alergenów i kurzu, dzięki czemu jest ono czystsze i zdrowsze. Niestety ma ono również kilka wad jak hałas jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, co może przeszkadzać sąsiadom w mieszkaniach obok, dlatego warto, jest wcześniej zapytać ich o zgodę montażu tego rodzaju urządzenia.

Podczas jego wyboru warto, jest wybierać te modele, które posiadają dodatkowe funkcje dotyczące cichego trybu pracy, co nie będzie tak uciążliwe automatyczne osuszanie, odszranianie czy oczyszczanie sprawią, że ich konserwacja nie będzie zbyt częsta, a czyszczenie nie zajmie nam dużej ilości czasu. Oczywiście konserwacja urządzenia jest konieczna, jednak nie należy wykonywać i częściej niż co pół roku, jeśli nie zachodzi taka potrzeba.

Artykuł powstał we współpracy z https://bsklima.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *