Crowdfunding, mikrofinansowanie, programy wsparcia – strategie pozyskiwania kapitału w niepewnych czasach

Co zrobić, kiedy masz pomysł na rozwój swojej firmy, lecz brakuje Ci pieniędzy? Istnieją sposoby, które pozwalają pozyskać dodatkowe środki, dzięki którym biznes może wypłynąć na szerokie wody. Dowiedz się o nich więcej.

Jest pomysł na rozwój firmy, ale nie ma środków? Co zrobić w takiej sytuacji?

Chyba nie ma osoby, która nie zgodzi się ze stwierdzeniem, że najlepszą formą finansowania firmy są jej własne źródła. Tzw. model Bootstrappingu niweluje np. konieczność płacenia odsetek od kredytów czy oddawania części udziałów przedsiębiorstwa firmom lub osobom zewnętrznym. Powiedzmy sobie szczerze – nie zawsze jest jednak możliwy. Tym bardziej, jeśli Twój biznes działa od niedługiego czasu i nie zdążył się jeszcze rozpędzić.

Mikrofinansowanie – czy kredyt bankowy może być szansą dla Twojej firmy?

W sytuacji, kiedy chcesz rozwijać firmę, lecz brakuje na to środków, z pomocą przychodzą różne zewnętrzne formy mikrofinansowania. Najprostszą z nich jest kredyt firmowy. Polega on na tym, że bank pożycza Ci określoną sumę i w określonym terminie oczekuje jej spłaty powiększonej o odsetki. Mówiąc wprost: pozwala wykorzystać pożyczone pieniądze na rozwój firmy.

Podstawową zaletą tego rozwiązania jest klarowność: od początku wiesz, co otrzymujesz i jakie warunki musisz spełnić. Pamiętaj też o tym, że banki mają w swojej ofercie rozmaite propozycje. Warto przyjrzeć się co najmniej kilku i wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twojej działalności.

Dotacje państwowe i unijne, a może crowdfunding? Poznaj zalety tych rozwiązań

W ramach mikrofinansowania przedsiębiorstw działają też dotacje państwowe oraz unijne – zwrotne i bezzwrotne. Jest ich całkiem dużo, ale pamiętaj, że o tym, czy zostaną przyznane Twojej firmie, w dużej mierze decyduje profil działalności. Zwykle wsparcie jest udzielane na konkretny cel, np. rozwój firmy przez wzrost zatrudnienia. Fundusze państwowe i unijne mogą różnić się też w zależności od regionu. Oczywiście, aby je pozyskać, konieczne jest przejście ścieżki formalnej, czasem dość zawiłej. Z tego względu zachęcamy Cię do śledzenia portalu Firmove.pl, gdzie nie tylko dowiesz się, jakie środki można pozyskać, ale także jak to zrobić.

Ciekawą formą zewnętrznego finansowania przedsiębiorstw jest crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe. Atutem rozwiązania jest jego prostota: wystarczy stworzyć konto na określonym portalu, np. Zrzutka, PolakPotrafi czy Pomagam, opisać swój pomysł i przyjrzeć się reakcji  użytkowników. Jeśli idea się spodoba, istnieje szansa, że internauci zaczną wpłacać pieniądze na realizację. Zdarza się, że finalna kwota znacznie przekracza zakładane minimum. Co ciekawe crowdfunding pomógł zaistnieć wielu potężnym markom, więc z pewnością jest wart uwagi.

Pieniądze w zamian za udziały – fundusze Venture Capital i anioły biznesu

Jeśli chcesz, aby Twój biznes rozwinął skrzydła, ale brakuje Ci środków, możesz też zwrócić uwagę na fundusze Venture Capital. To z reguły mocni gracze finansowi, którzy interesują się przedsiębiorstwami na wczesnym etapie rozwoju. Oferują pomoc pieniężną – nierzadko pokaźną – w zamian za objęcie części udziałów w firmie.

Pokrewną formą finansowania zewnętrznego są tzw. anioły biznesu. To zwykle doświadczeni przedsiębiorcy szukający nowych wyzwań. W związku z tym są zainteresowani projektami, w których mogliby ulokować kapitał i oczywiście go pomnożyć. Bo za wsparcie finansowe oczekują, tak jak fundusze VC, przekazania określonej części udziałów.

Aristotelis Onasis zwykł mawiać, że pieniądza nie należy gonić, trzeba wyjść mu naprzeciw. Być może takim wyjściem jest zdecydowanie się na zewnętrzne finansowanie firmy. Pamiętaj, że jest ono dostępne – również dla Twojego biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *