Dobra wentylacja w łazience — dlaczego jest to ważna?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym znajduje się największa ilość pary wodnej, jej nadmiar niestety prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów co jest nie tylko nie estetyczne, ale również zagrożeniem dla naszego zdrowia. Aby została ona odprowadzana, należy zadbać o odpowiednią wentylację łazienki, w jaki sposób to zrobić?

Wentylacja w łazience — rodzaje

Wentylacja kojarzy nam się zazwyczaj z kratką w ścianie pod sufitem. Nie jest to do końca jedyny otwór w łazience, który spełnia tę funkcję. Należy zapewnić w łazience prawidłowy przepływ powietrza, aby nie rozwijały się w niej grzyby, pleść i wilgoć, które są dla ludzi sporym zagrożeniem. Aby dbać o swój własny komfort i bezpieczeństwo, powinniśmy zdecydować się na wentylację grawitacyjną lub mechaniczną. Co je różni?

Wentylacja grawitacyjna

Jest to najczęściej stosowana wentylacja w łazienkach w blokach, która montowana jest od razu przy jego powstawaniu. Wentylator łazienkowy powinien znaleźć się w KAŻDEJ łazience, jest to obowiązkowe niezależnie od jej wielkości i standardu wykończenia. Jeśli w naszym domu toaleta znajduje się w osobnym pomieszczeniu, to konieczne jest jej zamontowanie również w niej.

Kratka wentylacyjna montowana jest 15 cm od sufitu i połączona jest z przewodem wentylacyjnym, który wychodzi na dach. Należy jednak wiedzieć, że to nie wystarczy, ponieważ, aby powietrze wychodziło przez nią z łazienki, musi najpierw tam wpadać. Przy szczelnie zamkniętych drzwiach jest to najzwyczajniej niemożliwe. Dlatego też podczas remontu należy wybierać te przeznaczone do łazienek, które mają na dole specjalne kratki. Jeśli jednak takich nie posiadamy, to nie pozostaje nam nic innego, jak skrócenie drzwi, tak by pozostała pod nimi co najmniej 2,5 cm szpara. 

CZYTAJ DALEJ  Pozycjonowanie bez tajemnic - poznaj podstawy SEO!

Nie zawsze, zwłaszcza w blokach wentylacja grawitacyjne działa, tak jak powinna. Jeśli powietrze nie jest odprowadzane, a co gorsza cofa się do łazienki, to najprawdopodobniej problem związany jest z wadliwym wykonaniem, zanieczyszczeniem kratki, brakiem nawiewników w oknach lub małą przepustowością kratki. W takiej sytuacji konieczna jest naprawa problemu lub wymiana wentylacji na mechaniczną. Możemy także ratować się pochłaniaczami wilgoci, unikaniem wieszania w łazience mokrych ręczników i prania i częstym otwieraniem drzwi. 

Wentylacja mechaniczna

Niestety nie zawsze wentylacja grawitacyjna spełnia woje zadane i jest niewystarczająca. Wentylacja mechaniczna polega na zamontowaniu w miejscu kratki specjalnego wiatraczka, który po włączeniu wyciągnie wilgoć i powietrze z łazienki na zewnątrz. Bardzo często decydujemy się na montaż wentylatora połączonego z włącznikiem światła, który uruchamia się samoistnie po jego włączeniu. Bardzo ważne jest, aby nie stosować tego rodzaju wentylacji w sytuacji, gdy w łazience mamy piecyk gazowy, ponieważ wiatrak zaburzy odpływ spalin do komina, jest to bardzo niebezpieczne.

Wentylacja w łazience — czemu jest tak ważna?

Wentylacja w łazience to bardzo istotna kwestia, dlatego powinniśmy dopilnować, by była zawsze sprawna. Jeśli wilgotne powietrze i para nie zostaną odpowiednio odprowadzone, to niestety z czasem w łazience zacznie pojawiać się wilgoć, pleśń i grzyby, których ciężko jest się pozbyć. Jest to niebezpieczne i prowadzi do zagrożenia życia, objawiając się groźnymi chorobami. Pamiętajmy również, ze wilgoć osiada się nie tylko na lustrze, ale także na ścianach, suficie, podłodze i – co gorsza – wsiąka w nie, prowadząc do zmian strukturalnych całego budynku.

Niezależnie od tego, jakiego wentylatora używamy w naszej łazience, nie należy zapominać, że konieczne jest jej częste i regularne wietrzenie. To zminimalizuje ryzyko powstawania wilgoci, grzybów i pleśni, a u człowieka wielu chorób z tym związanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *