Jakie przeznaczenie mogą mieć hale stalowe?

Coraz więcej firm działających w różnych branżach decyduje się na inwestycje w hale stalowe. Dlaczego to rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością? Ponieważ tego typu konstrukcje są nie tylko trwałe i bezpieczne, lecz także szybsze i tańsze w budowie w porównaniu do obiektów murowanych. Ich dodatkową zaletą jest uniwersalność – można je dowolnie zaaranżować. Jakie zastosowanie mają hale ze stali?

Zarówno na obrzeżach dużych miast, jak i w pobliżu znaczących węzłów komunikacyjnych istnieją i powstają kolejne hale stalowe. Zazwyczaj są to parterowe budynki jedno- lub wielonawowe o różnej wysokości i powierzchni. Firmy, które budują obiekty przemysłowe o konstrukcji stalowej, takie jak np. Commercecon (https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-stalowe/), mogą stworzyć zarówno hale o powierzchni kilku, jak i kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych.

Do czego się je wykorzystuje?

Hale stalowe produkcyjne

Hale stalowe często używane są jako obiekty produkcyjne. Jeśli zostaną odpowiednio zaprojektowane, można w nich wytwarzać nie tylko zabawki, podzespoły motoryzacyjne czy książki, lecz także produkty spożywcze, leki albo meble.

W zależności od potrzeb inwestora hale produkcyjne tego typu wyposaża się w suwnice, wciągniki lub żurawie warsztatowe, które ułatwiają transport wewnątrz obiektu. Montuje się w nich również systemy wentylacyjne i przeciwpożarowe spełniające nawet najbardziej restrykcyjne normy. Tym między innymi zajmuje się generalny wykonawca hal.

Hale produkcyjno-magazynowe, magazynowe i logistyczne

Czasami obiekty o konstrukcji stalowej łączą dwie funkcje – są halami produkcyjnymi i magazynowymi jednocześnie. Przestrzeń do magazynowania wyznacza się zazwyczaj wewnątrz obiektu, wyraźnie oddzielając ją od części produkcyjnej.

Oprócz tego buduje się samodzielne hale magazynowe niskiego, średniego lub wysokiego składowania, w których przechowywane są różnego rodzaju produkty i materiały oraz hale logistyczne przeznaczone nie tylko do składowania towarów, lecz także do ich pakowania i wysyłki bezpośrednio do klientów docelowych.

CZYTAJ DALEJ  Ile jest układów słonecznych w naszej galaktyce

Hale targowe i pawilony wystawowe

Na tym jednak nie koniec. Stalowe hale przemysłowe mogą również pełnić funkcje obiektów targowych lub pawilonów wystawowych. W tego typu budynkach da się prowadzić działalność handlową i usługową, np. sprzedawać ubrania, rzeczy dla dzieci, produkty ogrodnicze, a nawet samochody oraz organizować targi, konferencje lub inne imprezy masowe. Trzeba tylko dostosować projekt do wymagań inwestorów i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pożarowe użytkownikom takich obiektów.

Hale widowiskowo-sportowe

Konstrukcje stalowe sprawdzają się również do budowy hal widowiskowo-sportowych – takich, w których odbywają się treningi i zawody sportowe oraz wydarzenia kulturalne. Zazwyczaj wydziela się w nich przestrzenie o różnym przeznaczeniu, np. boisko, scenę, widownię, stanowiska dla sędziów i przedstawicieli prasy, pomieszczenia socjalne, pomieszczenia techniczne oraz szatnie. A jeśli inwestycja zakłada, że hala ma pełnić kilka różnych funkcji, projektuje się ją tak, żeby łatwo dało się ją zaadaptować do zmieniających się potrzeb.

Hale chłodu i mroźni

Na koniec warto dodać, że hale stalowe mogą być halami chłodu i mroźni przeznaczonymi m.in. do magazynowania owoców, warzyw, mięs, ryb i ich przetworów. Takie obiekty muszą mieć właściwą izolacyjność termiczną oraz szczelność gazową, żeby dało się kontrolować temperaturę, która w nich panuje. Takie warunki da się uzyskać, wykorzystując omawiane konstrukcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *