LOTNICTWO I KOSMONAUTYKA

W ostatnim roku ruch lotniczy zmniejszył się o 80%, ruch pasażerski niemal przestał istnieć a produkcje samolotów zostały wstrzymane. W jakim kierunku zmierza przemysł lotniczy, jego cyfryzacja, nowe standardy bezpieczeństwa oraz funkcjonowanie w trudnych czasach pandemii? Kolejne miesiące będą kluczowe dla przyszłości. A co z niską i zerową emisyjnością CO2 i autonomicznymi samolotami?
Ostatnie lądowanie amerykańskiego łazika na Marsie ilustruje sukcesy w poszukiwaniu śladów marsjańskiego życia – co jeszcze nas czeka w najbliższych latach? Jak będzie wyglądała nasza przyszłość w kosmosie i co nowego wydarzy się w dziedzinie eksploracji i podboju przestrzeni kosmicznej?

MEDIA

Pandemia wymusiła przyspieszoną transformację cyfrową. Transmisje online i platformy wideo są w rozkwicie. Internetowe media video stały się ważnym graczem także na rynku informacyjnym. Wśród globalnych firm oferujących dostęp treści video na świecie jest firma CDNvideo rosyjska spółka z chińskim kapitałem.
Live streaming jest obecnie gorącym trendem, pozwalającym na zdobywanie większych zasięgów, a zagadnienia platform video są żywo analizowane przez administracje rządowe w kontekście regulacji prawnych.
Na jakim etapie dojrzałości cyfrowej jest polski biznes? Czy infrastruktura i bezpieczeństwo są adekwatne do potrzeb? Czy jesteśmy w stanie zapanować nad jakością i przekazem? Kiedy i w jakim zakresie będzie tu użyta AI?

TRANSFORMACJA GOSPODARCZA

Walka z katastrofą klimatyczną, kryzysem gospodarczym czy pandemią, to globalne wyzwania stawiane obecnie na 1 miejscu. Pochylenie się nad kwestiami transformacji gospodarczej, w tym energetycznej i dążenie do neutralności klimatycznej to dla wielu regionów świata kluczowy precedens. Jakie rozwiązania zostaną wprowadzane przez stronę rządową, równocześnie nie pomijające postulatów strony społecznej? Czy przyszła polityka dot. ochrony klimatu i środowiska będzie odważna, dalekowzroczna i innowacyjna? Czy obieg zamknięty jest w naszym zasięgu? Jak będzie wyglądała rynek dóbr i globalne rynki za rok oraz 10 i 20 lat?

KLIMAT

Zmiany klimatyczne to reakcje nie tylko na indywidualne działania człowieka ale także na powszechne modele działalności gospodarczej, w tym na przemysłową produkcję żywności. Europejski Zielony Ład to szansa dla Polski i Europy do remontu systemu elektroenergetycznego i stworzenia nowych linii biznesowych. Inwestowanie w morskie farmy wiatrowe, zielone dachy, czy produkcję biopaliwa to tylko niektóre ze stawianych deklaracji przez rządy i przedsiębiorstwa. Czy istnieje szansa na osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku? Czy w przyszłości czeka nas susza spowodowana długofalowymi zmianami klimatu? Kolejne 5 lat zobrazuje, czy branże są gotowe na środowiskową i społeczną odpowiedzialność.

SMART CITY

Efektywną metodą wypracowywania smart city jest dialog między obywatelami i samorządami. Dyskutowanie, identyfikowanie problemów oraz ich rozwiązywanie przyczynia się do podniesienia jakości życia w mieście. Tworzone są żywe laboratoria miejskie, które możemy zaobserwować, m.in. w Eindhoven, Barcelonie czy też Amsterdamie. Współpraca Polski z zagranicznymi jednostkami pomaga w dążeniu do innowacyjnych miast przyszłości. Obserwujemy nową rzeczywistość - Open Data to trend, który podnosi transparentność działań samorządowych i umożliwia dostęp do danych sektora publicznego. Międzynarodowy ruch odpadów, antysmogowe murale oraz wykorzystywanie materiałów piezoelektrycznych do generacji energii - to przyszłość, która czeka nas w Polsce?

TRANSPORT

Green Deal determinuje przyszłość transportu. Czy nowe normy emisyjności transportu wpłyną na dynamiczny rozwój elektromobilności? Czy elektryczne samochody w pełni zastąpią pojazdy z silnikami spalinowymi? Kiedy pojazdy autonomiczne zastąpią klasyczne samochody w biznesie? Nie da się rozmawiać o przyszłości biznesu bez dyskusji o rozbudowie i rewitalizacji infrastruktury kolejowej, nowych źródłach finansowania, przyszłych systemów transportowych. Czy czeka nas transformacja sektora paliwowego?